  • GR355DD72W224KW01L
GR355DD72W224KW01L
advertisement
Manufacturer No:
GR355DD72W224KW01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GR355DD72W224KW01L
Package:
2220 (5750 Metric)
Purchasing and Inquiry
GR355DD72W224KW01L Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7T.The voltage - Rated DC of 450V allows it to function.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 3.2mm.
GR355DD72W224KW01L Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7T being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 450V
GR355DD72W224KW01L Applications
There are a lot of Murata Electronics GR355DD72W224KW01L applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GR355DD72W224KW01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GR3
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7T
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2mm
  • Length
    5.7mm
  • Thickness (Max)
    0.079 2.00mm
  • Thickness
    2.0066mm