  • GRF31CR72A105KA01L
GRF31CR72A105KA01L
advertisement
Manufacturer No:
GRF31CR72A105KA01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRF31CR72A105KA01L
Package:
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 1694
Step5Bar-code shipping tag
GRF31CR72A105KA01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.6002mm