  • GRM0225C1C6R8DA03L
GRM0225C1C6R8DA03L
advertisement
Manufacturer No:
GRM0225C1C6R8DA03L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM0225C1C6R8DA03L
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
GRM 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Quantity:
In Stock : 1590
Step5Bar-code shipping tag
GRM0225C1C6R8DA03L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm
  • Thickness
    228.6μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.5pF