  • GRM0225C1E1R3BA03L
GRM0225C1E1R3BA03L
advertisement
Manufacturer No:
GRM0225C1E1R3BA03L
HK JDW NO:
535-GRM0225C1E1R3BA03L
Package:
01005 (0402 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM0225C1E1R3BA03L Overview
A 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm size/dimension program is available for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GRM0225C1E1R3BA03L Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM0225C1E1R3BA03L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM0225C1E1R3BA03L applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM0225C1E1R3BA03L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.3pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm