  • GRM0225C1E7R3CA03L
GRM0225C1E7R3CA03L
advertisement
Manufacturer No:
GRM0225C1E7R3CA03L
HK JDW NO:
535-GRM0225C1E7R3CA03L
Package:
01005 (0402 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM0225C1E7R3CA03L Overview
Ceramic capacitor is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.With a voltage of 25V, it can operate.
GRM0225C1E7R3CA03L Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM0225C1E7R3CA03L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM0225C1E7R3CA03L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM0225C1E7R3CA03L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    7.3pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm