  • GRM033R61E221KA01D
GRM033R61E221KA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM033R61E221KA01D
HK JDW NO:
535-GRM033R61E221KA01D
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM033R61E221KA01D Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
GRM033R61E221KA01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM033R61E221KA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM033R61E221KA01D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM033R61E221KA01D
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Multilayer
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm