  • GRM033R71A472MA01D
GRM033R71A472MA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM033R71A472MA01D
HK JDW NO:
535-GRM033R71A472MA01D
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM033R71A472MA01D Overview
Programs on this device are of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.The voltage - Rated DC of 10V allows it to function.
GRM033R71A472MA01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM033R71A472MA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM033R71A472MA01D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM033R71A472MA01D
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    340.194278μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm