  • GRM033R71C331KA01J
GRM033R71C331KA01J
advertisement
Manufacturer No:
GRM033R71C331KA01J
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM033R71C331KA01J
Package:
0201
Datasheet:
Description:
330pF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0201
Quantity:
In Stock : 14964
Step5Bar-code shipping tag
GRM033R71C331KA01J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    0201
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.3mm