  • GRM153C80J474ME15D
GRM153C80J474ME15D
advertisement
Manufacturer No:
GRM153C80J474ME15D
HK JDW NO:
535-GRM153C80J474ME15D
Package:
0402
Description:
470nF Ceramic Capacitor 20% 22% ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 14195
Step5Bar-code shipping tag
GRM153C80J474ME15D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    500μm
  • Thickness
    300μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X6S
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
  • Length
    1mm