  • GRM1555C1H510FA01D
GRM1555C1H510FA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1555C1H510FA01D
HK JDW NO:
535-GRM1555C1H510FA01D
Package:
0402
Datasheet:
Description:
51pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 7494
Step5Bar-code shipping tag
GRM1555C1H510FA01D
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    Yes
  • Length
    1mm
  • Width
    500μm
  • Thickness
    500μm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    51pF