  • GRM1555C1H561FA01J
GRM1555C1H561FA01J
advertisement
Manufacturer No:
GRM1555C1H561FA01J
HK JDW NO:
535-GRM1555C1H561FA01J
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
GRM 560pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 4473
Step5Bar-code shipping tag
GRM1555C1H561FA01J
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    0402 (1005 Metric)
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm