  • GRM1555C1H6R6BA01D
GRM1555C1H6R6BA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1555C1H6R6BA01D
HK JDW NO:
535-GRM1555C1H6R6BA01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM1555C1H6R6BA01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1555C1H6R6BA01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM1555C1H6R6BA01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM1555C1H6R6BA01D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM1555C1H6R6BA01D
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    6.6pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm