  • GRM155C81E105ME11D
GRM155C81E105ME11D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155C81E105ME11D
HK JDW NO:
535-GRM155C81E105ME11D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM155C81E105ME11D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Its coefficient is X6S and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
GRM155C81E105ME11D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GRM155C81E105ME11D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155C81E105ME11D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM155C81E105ME11D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm