  • GRM155R61A102KA01D
GRM155R61A102KA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R61A102KA01D
HK JDW NO:
535-GRM155R61A102KA01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0.001uF 10 volts 10%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R61A102KA01D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm