  • GRM155R70J105KA12D
GRM155R70J105KA12D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R70J105KA12D
HK JDW NO:
535-GRM155R70J105KA12D
Purchasing and Inquiry
GRM155R70J105KA12D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
GRM155R70J105KA12D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
GRM155R70J105KA12D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM155R70J105KA12D applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R70J105KA12D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm