  • GRM155R71C823MA88D
GRM155R71C823MA88D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R71C823MA88D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM155R71C823MA88D
Package:
0402
Datasheet:
Description:
82nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 13866
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R71C823MA88D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    82nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Length
    1mm