  • GRM155R71E472JA01D
GRM155R71E472JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R71E472JA01D
HK JDW NO:
535-GRM155R71E472JA01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0402 4700pF 25volts X7R 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R71E472JA01D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Not For New Designs
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
    Yes
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm