  • GRM155R71H272KA01D
GRM155R71H272KA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM155R71H272KA01D
HK JDW NO:
535-GRM155R71H272KA01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
CAP CER 2700PF 50V X7R 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GRM155R71H272KA01D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    50V
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm