  • GRM185R60G475ME15D
GRM185R60G475ME15D
advertisement
Manufacturer No:
GRM185R60G475ME15D
HK JDW NO:
535-GRM185R60G475ME15D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM185R60G475ME15D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.Powered by voltage of 4V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM185R60G475ME15D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V
GRM185R60G475ME15D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM185R60G475ME15D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM185R60G475ME15D
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X5R
  • Height
    500μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.020 0.50mm