  • GRM1881X1H102JA01D
GRM1881X1H102JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1881X1H102JA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM1881X1H102JA01D
Package:
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 5% -1000/+350ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 2500
Step5Bar-code shipping tag
GRM1881X1H102JA01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -1000/+350ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    SL
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6002mm