  • GRM1885C1H9R9CA01D
GRM1885C1H9R9CA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM1885C1H9R9CA01D
HK JDW NO:
535-GRM1885C1H9R9CA01D
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
GRM 9.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 10959
Step5Bar-code shipping tag
GRM1885C1H9R9CA01D
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    6.293594mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    9.9pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm