  • GRM188R61C474MA12D
GRM188R61C474MA12D
advertisement
Manufacturer No:
GRM188R61C474MA12D
HK JDW NO:
535-GRM188R61C474MA12D
Package:
Datasheet:
Description:
470nF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 13902
Step5Bar-code shipping tag
GRM188R61C474MA12D
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    2.012816mg
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
  • Multilayer
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm