  • GRM188R61E106MA73L
GRM188R61E106MA73L
advertisement
Manufacturer No:
GRM188R61E106MA73L
HK JDW NO:
535-GRM188R61E106MA73L
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
GRM 10μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 17873
Step5Bar-code shipping tag
GRM188R61E106MA73L
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    6.293594mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X5R
  • Voltage
    25V
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm