  • GRM188R71A474MA61J
GRM188R71A474MA61J
advertisement
Manufacturer No:
GRM188R71A474MA61J
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM188R71A474MA61J
Package:
0603
Datasheet:
Description:
470nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
Quantity:
In Stock : 3157
Step5Bar-code shipping tag
GRM188R71A474MA61J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm