  • GRM188R71H472JA01D
GRM188R71H472JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM188R71H472JA01D
HK JDW NO:
535-GRM188R71H472JA01D
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
GRM 4700pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 11264
Step5Bar-code shipping tag
GRM188R71H472JA01D
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 4 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm