  • GRM2165C2A161JA01D
GRM2165C2A161JA01D
advertisement
Manufacturer No:
GRM2165C2A161JA01D
HK JDW NO:
535-GRM2165C2A161JA01D
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP CER 160PF 100V C0G/NP0 0805
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GRM2165C2A161JA01D
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm
  • Thickness
    711.2μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%