  • GRM2195C1H112JA01J
GRM2195C1H112JA01J
advertisement
Manufacturer No:
GRM2195C1H112JA01J
HK JDW NO:
535-GRM2195C1H112JA01J
Package:
0805
Datasheet:
Description:
1.1nF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Quantity:
In Stock : 11068
Step5Bar-code shipping tag
GRM2195C1H112JA01J
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1.1nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm