  • GRM219R61A106KE44D
GRM219R61A106KE44D
advertisement
Manufacturer No:
GRM219R61A106KE44D
HK JDW NO:
535-GRM219R61A106KE44D
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM219R61A106KE44D Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 10V, it can operate.
GRM219R61A106KE44D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM219R61A106KE44D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM219R61A106KE44D applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM219R61A106KE44D
    Select All
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Height
    850μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm