  • GRM21BC80G476ME15L
GRM21BC80G476ME15L
advertisement
Manufacturer No:
GRM21BC80G476ME15L
HK JDW NO:
535-GRM21BC80G476ME15L
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM21BC80G476ME15L Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.This coefficient equals X6S indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 4V.
GRM21BC80G476ME15L Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V
GRM21BC80G476ME15L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM21BC80G476ME15L applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GRM21BC80G476ME15L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    9.49709mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
    0805
  • Dielectric
    X6S
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm