  • GRM21BR71C105KA01K
GRM21BR71C105KA01K
advertisement
Manufacturer No:
GRM21BR71C105KA01K
HK JDW NO:
535-GRM21BR71C105KA01K
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM21BR71C105KA01K Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
GRM21BR71C105KA01K Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
GRM21BR71C105KA01K Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM21BR71C105KA01K applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM21BR71C105KA01K
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Dielectric
    X7R
  • Voltage
    16V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.053 1.35mm
  • Thickness
    1.3462mm