  • GRM31C7U3A102JW32L
GRM31C7U3A102JW32L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31C7U3A102JW32L
HK JDW NO:
535-GRM31C7U3A102JW32L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31C7U3A102JW32L Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
GRM31C7U3A102JW32L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV
GRM31C7U3A102JW32L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31C7U3A102JW32L applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM31C7U3A102JW32L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    1kV
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm