  • GRM31CR61A476ME15L
GRM31CR61A476ME15L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31CR61A476ME15L
HK JDW NO:
535-GRM31CR61A476ME15L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31CR61A476ME15L Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM31CR61A476ME15L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
GRM31CR61A476ME15L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31CR61A476ME15L applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM31CR61A476ME15L
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm