  • GRM31CR61C475KA88K
GRM31CR61C475KA88K
advertisement
Manufacturer No:
GRM31CR61C475KA88K
HK JDW NO:
535-GRM31CR61C475KA88K
Package:
1206
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
Quantity:
In Stock : 7438
Step5Bar-code shipping tag
GRM31CR61C475KA88K
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1206
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.6mm