  • GRM31CR71H225KA88L
GRM31CR71H225KA88L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31CR71H225KA88L
HK JDW NO:
535-GRM31CR71H225KA88L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31CR71H225KA88L Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM31CR71H225KA88L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM31CR71H225KA88L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31CR71H225KA88L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GRM31CR71H225KA88L
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V