  • GRM31CR72D473KW03L
GRM31CR72D473KW03L
advertisement
Manufacturer No:
GRM31CR72D473KW03L
HK JDW NO:
535-GRM31CR72D473KW03L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM31CR72D473KW03L Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
GRM31CR72D473KW03L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V
GRM31CR72D473KW03L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM31CR72D473KW03L applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM31CR72D473KW03L
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    40.001177mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    950μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm