  • GRM32ER71H475KA88L
GRM32ER71H475KA88L
advertisement
Manufacturer No:
GRM32ER71H475KA88L
HK JDW NO:
535-GRM32ER71H475KA88L
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM32ER71H475KA88L Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM32ER71H475KA88L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GRM32ER71H475KA88L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM32ER71H475KA88L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GRM32ER71H475KA88L
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Depth
    2.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    2.7mm
  • Thickness
    2.6924mm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Voltage
    50V
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.106 2.70mm