  • GRM32RR71C475KA01L
GRM32RR71C475KA01L
advertisement
Manufacturer No:
GRM32RR71C475KA01L
HK JDW NO:
535-GRM32RR71C475KA01L
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRM32RR71C475KA01L Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
GRM32RR71C475KA01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
GRM32RR71C475KA01L Applications
There are a lot of Murata Electronics GRM32RR71C475KA01L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRM32RR71C475KA01L
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    16V
  • Height
    1.8mm
  • Thickness (Max)
    0.079 2.00mm
  • Thickness
    2.0066mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%