  • GRM43ER61C226KE01K
GRM43ER61C226KE01K
advertisement
Manufacturer No:
GRM43ER61C226KE01K
HK JDW NO:
535-GRM43ER61C226KE01K
Package:
1812 (4532 Metric)
Description:
GRM 22μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Quantity:
In Stock : 15401
Step5Bar-code shipping tag
GRM43ER61C226KE01K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.106 2.70mm
  • Thickness
    2.6924mm