  • GRM55DR72A105MA01L
GRM55DR72A105MA01L
advertisement
Manufacturer No:
GRM55DR72A105MA01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRM55DR72A105MA01L
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
Description:
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 2458
Step5Bar-code shipping tag
GRM55DR72A105MA01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRM
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.087 2.20mm
  • Thickness
    2.2098mm