  • GRT188C8YA105KE13D
GRT188C8YA105KE13D
advertisement
Manufacturer No:
GRT188C8YA105KE13D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GRT188C8YA105KE13D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRT188C8YA105KE13D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X6S indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
GRT188C8YA105KE13D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X6S being the highest temperature coefficient
GRT188C8YA105KE13D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRT188C8YA105KE13D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRT188C8YA105KE13D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GRT
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm