  • GRT188R60J475ME01D
GRT188R60J475ME01D
advertisement
Manufacturer No:
GRT188R60J475ME01D
HK JDW NO:
535-GRT188R60J475ME01D
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
GRT 4.7μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 8233
Step5Bar-code shipping tag
GRT188R60J475ME01D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm