  • GRT188R61A225KE13D
GRT188R61A225KE13D
advertisement
Manufacturer No:
GRT188R61A225KE13D
HK JDW NO:
535-GRT188R61A225KE13D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GRT188R61A225KE13D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
GRT188R61A225KE13D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
GRT188R61A225KE13D Applications
There are a lot of Murata Electronics GRT188R61A225KE13D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GRT188R61A225KE13D
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm