  • GRT31CR61C475ME01L
GRT31CR61C475ME01L
advertisement
Manufacturer No:
GRT31CR61C475ME01L
HK JDW NO:
535-GRT31CR61C475ME01L
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
GRT 4.7μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 14018
Step5Bar-code shipping tag
GRT31CR61C475ME01L
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm