  • GSOT15-HE3-18
GSOT15-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
GSOT15-HE3-18
HK JDW NO:
884-GSOT15-HE3-18
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
GSOT15-HE3-18
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GSOT15-HE3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    230W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    28.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V Max
  • Peak Pulse Current
    8A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Peak Pulse Power
    230W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    18V
  • Capacitance @ Frequency
    90pF @ 1MHz