  • HMJ316B7222KFHT
HMJ316B7222KFHT
advertisement
Manufacturer No:
HMJ316B7222KFHT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-HMJ316B7222KFHT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
HMJ316B7222KFHT
Description:
M 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
HMJ316B7222KFHT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    2200pF
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm
  • Thickness
    1.2446mm