  • IDT72V36104L15PF
IDT72V36104L15PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V36104L15PF
HK JDW NO:
668-IDT72V36104L15PF
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V36104L15PF
Description:
72V36104 FIFO memory IC72V Series 4.5M 64K x 36 x 210ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V36104L15PF Overview
FIFO memory chip can be found in the 128-LQFP package.The package comes in a case of Tray .Apps and data can be stored in the 4.5M 64K x 36 x 2 memory of the FIFO chip.Regulating the temperature to 0°C~70°C ensures reliable operation.There is Surface Mount mounting type for this FIFO memory.Operating voltage is 3.15V~3.45V .This memory logic is part of the 72V series.A FIFO's maximum operating supply current of 400mA is available.In addition, it is among the members of the 72V36104 family.
IDT72V36104L15PF Features
4.5M 64K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V36104
IDT72V36104L15PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V36104L15PF FIFOs Memory applications.
  • Routers
  • Computer Systems
  • Computers
  • Down-Hole Energy Drilling
  • Notebook
  • Smart Meter
  • Measurement Equipment
  • Wireless
  • Analog-to-digital converters
  • SPI Bus Flash Memory Devices
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V36104L15PF
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V36104
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    4.5M 64K x 36 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz