  • IDT72V3682L10PFG
IDT72V3682L10PFG
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3682L10PFG
HK JDW NO:
668-IDT72V3682L10PFG
Package:
120-LQFP
Datasheet:
IDT72V3682L10PFG
Description:
72V3682 FIFO memory IC72V Series 1.125M 16K x 36 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3682L10PFG Overview
FIFO memory chip is contained in the 120-LQFP package.The package comes in a case of Tray .There is a 1.125M 16K x 36 x 2 MB memory on the FIFO chips, which can be used to store both applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.It uses a supply voltage of 3.15V~3.45V to operate.The 72V series includes this memory logic.In this case, the FIFO's maximum supply current is 400mA .FIFO's FIFO's maximumA member of the 72V3682 family, it has the following characteristics.
IDT72V3682L10PFG Features
1.125M 16K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3682
IDT72V3682L10PFG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3682L10PFG FIFOs Memory applications.
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Extended product life cycle
  • Routers
  • Test Equipment
  • IP Radio
  • Laser Receiver System
  • Controlled baseline
  • Alarm System
  • Tape controllers
  • High-speed graphics pixel buffer
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3682L10PFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3682
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 16K x 36 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz