  • IDT72V3682L15PF8
IDT72V3682L15PF8
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3682L15PF8
HK JDW NO:
668-IDT72V3682L15PF8
Package:
120-LQFP
Datasheet:
IDT72V3682L15PF8
Description:
72V3682 FIFO memory IC72V Series 1.125M 16K x 36 x 210ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3682L15PF8 Overview
120-LQFP is the package in which FIFO memory chip is contained.This FIFO memory chip is packaged as a Tape & Reel (TR) .In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 1.125M 16K x 36 x 2 .It is advisable to regulate the temperature to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.For operation, a voltage of 3.15V~3.45V is used.It is part of the 72V series of memory logics.A maximum operating supply current of 400mA is provided by this FIFO products.In terms of its family, it is part of the 72V3682 family.
IDT72V3682L15PF8 Features
1.125M 16K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3682
IDT72V3682L15PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3682L15PF8 FIFOs Memory applications.
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • SPI Bus Flash Memory Device
  • Optical memories
  • Buses
  • Multi-stage synchronizer
  • Address mapping
  • Video Processing
  • Cameras
  • PC peripheral
  • Magnetic memories
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3682L15PF8
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3682
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 16K x 36 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz