  • IDT72V3693L10PF
IDT72V3693L10PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3693L10PF
HK JDW NO:
668-IDT72V3693L10PF
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V3693L10PF
Description:
72V3693 FIFO memory IC72V Series 1.125M 32K x 366.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3693L10PF Overview
FIFO memory chip can be found in the 128-LQFP package.In this case, it is packaged in case number Tray .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 1.125M 32K x 36 memory.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.A supply voltage of 3.15V~3.45V is required for its operation.It is part of the 72V series of memory logics.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 400mA .Memory IC belongs to the family of 72V3693 .
IDT72V3693L10PF Features
1.125M 32K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3693
IDT72V3693L10PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3693L10PF FIFOs Memory applications.
  • Computers
  • IP Radio
  • Digital buffering
  • Queues for communication systems
  • Video
  • GPS Offender Tracking
  • Microprogramming
  • Video time base correction
  • One assembly
  • Alarm System
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3693L10PF
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3693
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 32K x 36
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz