  • IKD15N60RFATMA1
IKD15N60RFATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IKD15N60RFATMA1
HK JDW NO:
376-IKD15N60RFATMA1
Datasheet:
IKD15N60RFATMA1
Purchasing and Inquiry
IKD15N60RFATMA1                                       Description
IKD15N60RFATMA1                                       Features
TRENCHSTOPT Reverse Conducting (RC) technology for 600V applications offering
Optimized Eon, Eoff and Qrr for low switching losses
Operating range of 4 to 30kHz
Smooth switching performance leading to low EMl levels
Very tight parameter distribution
Maximum junction temperature 175°C
Short circuit capability of 5us
Best in class current versus package size performance
Qualified according to JEDEC for target applications
Pb-free lead plating, RoHS compliant (solder temperature260°C,MSL1)
IKD15N60RFATMA1                                       Applications
Domestic and industrial drives:
Compressors
Pumps
Fans
Step5Bar-code shipping tag
IKD15N60RFATMA1
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    TrenchStop®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    *KD15N60
  • Element Configuration
  • Power - Max
    250W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    74ns
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    250W
  • Test Condition
    400V, 15A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 15A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A
  • Td (on/off) @ 25°C
    13ns/160ns
  • Switching Energy
    270μJ (on), 250μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.7V